Lelkes nyelvtanulóként, ha valamivel, ezzel igencsak meggyűlt a bajom az évek során. Ha összeszámolom, összesen 7 idegennyelvet tanultam három évtizede tartó életem alatt. Ebből a 7-ből kettő esetben néhány év leforgása alatt rengeteg dolgot elfelejtettem.
Talán ez az oka annak, hogy a nyelviskolák annyi újrakezdő tanfolyamot hirdetnek, mert sokan esünk ugyanabba a hibába. Már ha hibának lehet azt egyáltalán nevezni, hogy nem tudjuk napi szinten használni nyelvtudásunkat. Amikor olyan munkaköröm volt, ahol akár az összes tanult nyelvemet tudtam időről--időre használni, sokkal egyszerűbb dolgom volt. Körülbelül öt éven keresztül a turizmus területén dolgoztam, több munkakört is kipróbáltam. A pozíciók közös vonása az volt, hogy a sok különböző turista lehetőséget biztosított számomra, hogy gyakorolhassam az idegennyelvű kommunikációt. A jelenlegi munkakörömben körülbelül 90%-ban a magyarul beszélek, tehát korlátozott az idegennyelvű kommunikáció lehetősége.
Szeretném veletek megosztani a praktikámat, hogyan is tartom szinten nyelvtudásomat.
Itt megemlíteném, hogy érdemes külön csoportba sorolni a az angolt és/vagy a németet és a többi idegennyelvet. A legkönnyebb dolgunk kétségkívül az angollal van. Könnyen juthatunk hozzá angol nyelvű könyvekhez, filmekhez, zenékhez. Viszont ne felejtsük el, hogy ez csupán a passzív nyelvtudásunkat tartja szinten. A nyelvtudást aktívan kell használni. Írni és beszélni kell, hogy hosszú távon tudjunk magabiztos nyelvtudást fenntartani.
Ha van lehetőségünk utazni és idegennyelvű környezetben tölteni a szabadidőnket akkor szerencsésnek mondhatjuk magunkat. Ha a német tudásunkat szeretnénk gyakorolni, Ausztria könnyen elérhető távolságra van. Persze csupán az utazás, ami nem feltétlenül lehetséges heti vagy havi rendszerességgel, nem elegendő.
Ha van lehetőségünk és kapacitásunk, érdemes lehet másodállást vállalni, akár csak néhány órát egy héten, ahol használhatjuk a nyelvtudásunkat. Ha felsőfokú nyelvtudásról beszélünk, akkor akár fordítási, szövegírói feladatokat is vállalhatunk.
Kereshetünk különböző nyelvi csoportokat akár online akár személyes formában. Saját magunk is szervezhetünk barátainkkal külön összejövetelt. A lényeg, hogy beszéljük! beszéljünk! beszéljünk!
A saját példámat is szeretném elmesélni. A lengyel nyelv gyakorlására egy időben viszonylag kevés lehetőségem volt, így szövegeket írtam. Sok különböző témában. A napomról, Budapestről, egy utazásról... éppen arról ami akkor eszembe jutott aznap. Utána fejből elmondtam, felvettem a telefonomra és visszahallgattam. Visszahallgatáskor az esetlegesen előforduló kiejtésbeli- és nyelvtani hibákat észrevettem, később tudtam rá figyelni.
Azt gondolom, hogy a nyelvi szinten tartást bármilyen szituációban meg tudjuk oldani, ha eléggé kreatívak és elszántak vagyunk. Persze nem egyszerű.